TRIBUTE... MARLON BRANDO (3/4/1924–1/7/2004) Aktor Yang Membawa Realisme Akting Dalam Filem. Update: 3/4/2018

Desiree * The Young Lions * The Appaloosa * A Countess From Hong Kong * One Eyed Jacks
(Sumber: YouTube * Joann Karen Latifani * Archaimbau Ruest * Adam Este * Bjgtjme)

Wednesday, March 21, 2018


ANNIE JASMIN (1927-1988)

Teks: Mustafar A.R. Aidalina Mustafar & Zaini Yusop
Penulis Tamu: Mohd.Danial Abd.Aziz
Foto: Daripada Pelbagai Sumber
Di Edit Di Semak & Di Susun: Zaini Yusop


<< PERHATIAN >>
MENCIPLAK APA SAHAJA ARTIKEL TERDAPAT DALAM
BLOG INI SANGAT DIALU-ALUKAN. NAMUN UNTUK
MENGHORMATI SUSAH PAYAH KAMI MENGHASILKANNYA
DIHARAP PENCIPLAK MENCATATKAN FILEM KLASIK
SEBAGAI SUMBER IANYA DICIPLAK - MUSTAFAR A.R.


ANNIE JASMIN

Bersama Aziz Sattar, P.Ramlee dan S.Shamsuddin dalam
"Pendekar Bujang Lapok" arahan P.Ramlee.

Bersama Wahid Satay dalam
"Masok Angin Keluar Asap" arahan Hussain Haniff.




Annie Jasmin Di Kala Masih Muda.

<< BIODATA ANNIE JASMIN >>

Annie (Anne/Anie/Ani) Jasmin
Nama asal: Aini binti Jasmin
Lahir: 1927 (tarikh tepat tidak pasti)
Tempat: Jakarta, Indonesia
Meninggal dunia: 29 Jun 1988 (61 tahun)
Tempat: Blok 109, Aljunied Crescent, Singapura
Pusara: Tanah Perkuburan Pusara Aman, Singapura





ANNIE JASMIN YANG BANYAK JASANYA
Oleh Pak Mus



Satu lagi artikel menarik Pak Mus terima melalui e-mel daripada Mohd.Danial Abd.Aziz. Kali ini mengenai Annie Jasmin, seniwati popular yang sering berlakon di Malay Film Productions dan Cathay Keris Film, tidak pernah di Studio Merdeka.
Dalam keadaan kesehatan Pak Mus masih tidak menentu, pemberian artikel tersebut sangat dialu-alukan bagi menentukan FK terus bernyawa supaya ia dapat memberi info dan fakta (seboleh-bolehnya tepat) khusus tentang filem-filem Melayu lama (klasik) serta pelaksanaannya.
Pak Mus merasakan ramai masih tidak tahu (dalam kegelapan) siapa Annie terutama dikalangan generasi yang lahir selepas Malaya Merdeka, 31 Ogos 1957, atau sesudah pemergian P.Ramlee,
29 Mei 1973.
Ini kali kedua Danial memberi sumbangan, pertama artikel Ahmad Nisfu Kliks Di Sini
Kepada sesiapa mempunyai bakat menulis, tulislah apa sahaja mengenai filem-filem lama tidak kisahlah dalam atau luar negara, kemudian hantar ke FK. Jika sesuai akan Pak Mus siarkan. Kalau ia sesuatu yang hebat, honorarium berupa RM akan diberikan. Jumlah ditentukan kemudian.
Dalam filem, Annie tidak begitu menyerlah. Dia cuma side kick (pelakon pembantu dan tambahan sahaja) berkomedi sebagai isteri, ibu, orang gaji, dayang istana dan diawal-awal
kemunculannya, penari.
Banyak juga filem yang dibintanginya. Daripada sebanyak itu, Pak Mus cuma tertarik hanya tiga filem - "Sergeant Hassan", "Pendekar Bujang Lapok" dan "Antara Dua Darjat", kesemuanya
melibatkan P.Ramlee.
"Sergeant Hassan" - dia sering bersimpati dan mempertahankan P.Ramlee apabila dibuli oleh Jins Shamsudin.
"Pendekar Bujang Lapok" - juga bersimpati dengan P.Ramlee kali ini disertai Aziz Sattar dan S.Shamsuddin termasuk dia membaca surat Rose Yatimah.
"Antara Dua Darjat" - sebagai orang gaji (Putih) dalam ketakutan apabila kucing dia sangka hantu bulu. Ketika P.Ramlee muncul di Anggerik Villa mencari Sa'adiah dianggapnya hantu sebenar.
Peranannnya dalam "Gila Talak" dan "Masok Angin Keluar Asap", keduanya arahan Hussain Haniff, Pak Mus tidak suka, lakonannya terlalu mengada-ngada.
Agaknya, kalau Hussain masih hidup pasti Pak Mus kena tempeleng macam Aimi Jarr kerana mengkritik Fatimah Ahmad
dan filem arahannya.
Hanya seorang saingan Annie dalam membawa karekter yang disebutkan dan mempunyai fisikal gemuk atau gempal (Wahid Satay kata, Ani Buntal) - Siti Tg. Perak. Bagaimanapun,
ada sedikit perbezaan.
Siti, ada berperanan ibu (emak) yang garang tetapi sepanjang Pak Mus tahu Annie tidak pernah. Wajahnya yang cool tidak boleh digarangkan. Siti all rounder, contoh paling klasik, "Merana" dan "Rumah Itu Dunia Aku" di mana (dalam dua filem tersebut) Latiffah Omar menjadi mangsa kegarangannya.
Sungguhpun, peranannya terpinggir namun Annie turut sama mewarnai suka duka filem Malaysia (termasuk Singapura) dan tidak patut dilupakan sebagaimana juga Siti, Mak Dara, Hafsah,
Sa'amah dan Minah Yem.
Al-Fatihah untuk Annie, dan yang sama dengannya.





Tawaran istimewa bermula dari 12/4/2017 hingga 12/4/2018.

Kini, diterbitkan sebulan sekali tidak dua minggu sekali.

Dalam proses penyelenggaraan.

Dalam proses penyelenggaraan.


12+1 LAGU TERBAIK RAFEAH BUANG

# ULASAN & KRITIKAN___
* LEILA MAJNUN * MUTIARA * SERUAN MERDEKA
* SINGAPURA DI WAKTU MALAM
* CHEMPAKA * DEWI MURNI * PELANGI * CHEMBURU
* BULOH PERINDU * IMAN * PANGGILAN PULAU * PONTIANAK
* SUMPAH ORANG MINYAK * SELENDANG DELIMA * HANG JEBAT
* LANCHANG KUNING * SELENDANG MERAH
* BAYANGAN DI WAKTU FAJAR * JAMBATAN MAUT
* LAIN JALAN KA-SHORGA
* GELORA * PERMINTAAN TERAKHIR * CINTA DAN LAGU
* WUTHERING HEIGHTS * CREATURE FROM THE BLACK LAGOON
* SHANE * LOVE IS A MANY-SPLENDORED THING
* BATTLE HYMN * THE BRAVADOS * RASHOMON * CINTA PERTAMA

# 5 ARTIKEL POPULAR___

(SETAKAT 21 Mac 2018)
* SEKSI SELEBRITI MALAYSIA 203,671
* PERGIMU TAKKAN KEMBALI LAGI 197,150
* SEKSI SELEBRITI INDONESIA 193,916
* SELAMAT PENGANTIN BARU 73,314
* FILEM BOLLYWOOD TERHEBAT 31,253




Keratan akhbar Berita Harian keluaran 11 September 1983 yang menceritakan kesempitan hidup Annie Jasmin.

Anni Jasmin turut berlakon bersama Jins Shamsudin, Zaiton dan Rosnani dalam "Kacha Permata" yang diarahkan oleh Jamil Sulong.

Annie Jasmin (dua dari kanan) dalam "Pulau Mutiara" arahan S.Ramanathan yang turut dibintangi Maria Menado, Osman Gumanti dan Siti Rohani, kelihatan ditengah-tengah.


TERPINGGIR TETAPI ANNIE JASMIN
TIDAK PATUT DILUPAKAN
Oleh Mohd.Danial Abd.Aziz



Pasti ramai di antara kita yang tertawa apabila melihat gelagat Annie Jasmin di dalam filem-filem arahan P.Ramlee. Siapa yang tidak ingat babak tiga Bujang Lapok yang tidak tahu membaca meminta tolong orang gaji Pendekar Mustar untuk membacakan surat dan mempunyai kekasih, Abang Brahim yang boleh bergerak di dalam bingkai gambar di dalam "Pendekar Bujang Lapok".
Aini binti Jasmin dilahirkan di Jakarta, Indonesia pada tahun 1927. Sejak umur belasan tahun lagi beliau terlibat dengan pentas bangsawan di Indonesia sebagai penari, penyanyi dan pelakon.
Pada penghujung tahun 1947, Shaw Brothers telah membuka studio di Singapura dan peluang pekerjaan terbukalah kepada semua tenaga seni. Maka ramailah yang cuba mengambil kesempatan ini, termasuk penggiat seni dari seberang. Annie Jasmin salah seorang daripada mereka. Beliau memulakan karier lakonannya sebagai pelakon tambahan dan penari.
Nama Annie Jasmin memang tidak asing lagi kepada penggemar filem-filem Melayu. Sebut sahaja namanya, pasti terbayang akan susuk tubuhnya yang gempal dan comel itu. Oleh kerana badannya begitu gempal dan wajahnya lucu,
Annie Jasmin lebih sesuai diberi peranan sebagai orang gaji dan dayang istana. Watak lawak bersahaja yang dibawa oleh Annie Jasmin akhirnya menjadikan beliau sebagai salah seorang pelakon lawak yang terkenal di hujung tahun 1950an dan 1960an.
Annie Jasmin boleh dianggap salah seorang pelakon paling produktif pada era itu. Beliau merupakan seorang pelakon bebas yang tidak terikat dengan mana-mana studio. Maka peluangnya untuk berlakon semakin luas.
Menurut satu laporan akhbar, Annie Jasmin tidak tahu bahawa dirinya mempunyai bakat sebagai pelawak. Beliau hanya mengikut apa sahaja yang diarahkan oleh pengarah filem yang dilakonkannya. Ada kalanya beliau mengolah sendiri cara lakonannya dan pengarah suka akan hal itu.
Setelah perusahaan filem Melayu di Singapura terhenti pada tahun 1973, Annie Jasmin menghadapi kesukaran untuk meneruskan kehidupannya. Dengan usianya yang semakin lanjut, peluang pekerjaan untuk dirinya agak terhad. Pernah suatu ketika, beliau dikhabarkan bekerja di sebuah kilang membuat sabun.
Annie Jasmin tinggal di sebuah bilik yang terletak di Aljunied Crescent bersama seorang anaknya yang bernama Suriati Bakar. Kesihatan beliau semakin menurun apabila disahkan menghidap penyakit kencing manis.
Annie Jasmin menghabiskan sisa-sisa hidup beliau dalam kesempitan. Beliau hanya bergantung kepada wang bantuan jabatan kebajikan masyarakat yang berjumlah $80 sebulan. Dengan wang itulah beliau gunakan untuk membayar sewa bilik dan perbelanjaan sekolah anaknya.
Untuk menambahkan pendapatan, Annie Jasmin bersama anaknya mengambil upah mencuci pakaian di rumah-rumah orang. Pernah satu ketika beliau perlu ke hospital setiap hari untuk mendapatkan rawatan. Annie Jasmin terpaksa merayu kepada doktor yang merawatnya untuk mengurangkan bayaran yang dikenakan.
Annie Jasmin meninggal dunia pada 29 Jun 1988. Menurut anaknya, beliau dibawa pulang sehari sebelumnya setelah sebulan dirawat di Hospital Besar Singapura akibat tercedera kerana terkena air panas.





Pendekar Bujang Lapok (Sumber: Akses Movie HD)


Sergeant Hassan (Sumber: Kolya Kunikova)


Antara Dua Darjat (Sumber: Kolya Kunikova)


Dang Anom (Sumber: filem klasik)

Raden Mochtar & Sukarsih, "Terang Bulan Di Malaya"



ANNIE JASMIN PERNAH BERLAKON
DISAMPING RADEN MOCHTAR
Oleh Zaini Yusop



Banyak juga filem yang dibintangi Annie Jasmin, mengalahkan P.Ramlee yang cuma berlakon dalam 66 filem sedangkan Annie 82 kesemuannya mungkin melebihi daripada itu kerana ada filem tidak tercatat namanya di credit title.
Boleh dikatakan, kesemua pengarah yang pernah mengarah filem di Malay Film Productions dan Cathay Keris Film sering mengambilnya berlakon. Antaranya B.S. Rajhans, P.Ramlee, L.Krishnan, Lamberto V.Avellana, Ramon A.Estella, Jamil Sulong, M.Amin, Hussain Haniff dan Omar Rojik,
Annie juga pernah berlakon dalam filem keluaran Italy, "World By Night", pada 1961. Peranannya sebagai ibu ayam, perempuan yang makan hasil pelacuran.
Annie juga telah memperlihatkan lakonan yang cukup sempurna dalam "Sergeant Hassan" yang merupakan filem pertama dan terakhir di Malaysia (Singapura) yang diarahkan oleh pengarah Filipina tersohor, Lamberto V.Avellana.
Peranan Annie dalam dua filem arahan P.Ramlee, "Pendekar Bujang Lapok" dan "Antara Dua Darjat", juga mencuit hati.
Selain itu, Annie pernah berlakon dengan seniman Indonesia, Raden Mchtar dan isterinya, Sukarsih, dalam "Terang Bulan Di Malaya" pada 1954, dan filem box office, "Pontianak" yang dibintangi oleh Maria Menado, Mustapha Maarof dan Salmah Ahmad pada 1957.

<< FILEMOGRAFI ANNIE JASMIN >>

1. Kembar (1950)
2. Dewi Murni (1950)
3. Aloha (1950)
4. Pembalasan (1950)
5. Sejoli (1951)
6. Bapa Saya (1951)
7. Berdosa (1951)
8. Juwita (1951)
9. Penghidopan (1951)
10. Jiwa Lara (1952)
11. Tas Tangan Wanita (1952)
12. Aladdin (1952)
13. Anjoran Nasib (1952)
14. Miskin (1952)
15. Permata Di-Perlimbahan (1952)
16. Sedarah (1952)
17. Yatim Piatu (1952)
18. Patah Hati (1952)
19. Ibu (1953)
20. Hati Iblis (1953)
21. Putus Harapan (1953)
22. Terang Bulan Di Malaya (1954)
23. Ribut (1954)
24, Penarek Becha (1955)
25. Roh Membela (1955)
26. Pontianak (1957)
27. Sergeant Hassan (1958)
28 .Kaki Kuda (1958)
29. Saudagar Minyak Urat (1959)
30. Pendekar Bujang Lapok (1959)
31. Batu Belah Batu Bertangkup (1959)
32. Bawang Puteh Bawang Merah (1959)
33. Raja Laksamana Bintan (1959)
34. Che Mamat Parang Tumpol (1960)
35. Megat Terawis (1960)
36. Antara Dua Darjat (1960)
37. Sumpah Wanita (1960)
38. Hantu Rimau (1960)
39. Pak Pandir Modern (1960)
40. Gado-Gado (1961)
50. Jalak Lenteng (1961)
51. Seniman Bujang Lapok (1961)
52. Badang (1962)
53. Dang Anom (1962)
54. Chelorong Cheloreng (1962)
55. Singapita Di Langgar Todak (1962)
56. Korban Kaseh (1962)
57. Gerhana (1962)
58. Mabok Kepayang (1962)
59. Siti Muslihat (1962)
60. Mata Shaitan (1962)
62. Masok Angin Keluar Asap (1963)
62. Gila Talak (1963)
63. Rumah Itu Dunia Aku (1963)
64. Pileh Menantu (1963)
65. Ayer Mata Duyung (1964)
66. Siapa Besar (1964)
67. Panglima Besi (1964)
68. Wan Perkasa (1964)
69. Ikan Emas (1965)
70. Chinta Kaseh Sayang (1965)
71. Jiran Sekampong (1965)
72. Kaseh Ibu (1965)
73, Mata Dan Hati (1965)
74. Muda Mudi (1965)
75. Aksi Kuching (1966)
76. Anak Dara (1966)
77. Kacha Permata (1966)
78. Dahaga (1966)
79. Dosa Wanita (1967)
80. Mat Lanon (1968)
81. Sial Wanita (1969)
82, Satu Titek Di Garisan (1972)

(# Sumber: Dari Catatan Mohd.Danial Abd.Aziz)




"Kembar", filem pertama Annie Jasmin
(Sumber: Njendra 01)



FAKTA & INFO MENARIK ANNIE JASMIN
Susunan Aidalina Mustafar



* Filem pertama Annie Jasmin ialah "Kembar" pada 1951 diarahkan S.Ramanathan, dan merupakan gandingan pertama dan terakhir M.Amin dan Mariam - hero dan heroine. Peranannya sebagai penari. Filem ini juga dilakonkan D.Harris dan Jaffar Wiryo

* Annie bersama pelakon yang tidak dikenali ketika berlakon dalam filem Italy, "World By Night 2", yang dibuat penggambarannya
di Singapura pada 1961. Di tengah, Elaine Edley.

* Elaine bersama Annie dalam "World By Night 2", berperanan Puteri Gunong Ledang dalam "Puteri Gunong Ledang" arahan S.Roomai Noor pada 1961. Filem tersebut sepatutnya diarahkan L.Krishnan tetapi apabila beliau ke Kuala Lumpur dari Cathay Keris Film, Roomai mengambilalih. Di Merdeka Studio Krishnan mengarahkan "Tun Tijah", dibintangi Salmah Ahmad, Abdullah Chik dan
Mustapha Maarof.

* Annie (kanan) sering diundang berlakon dalam beberapa drama TV di Singapura. Salah satu antaranya Sandiwara Malam Ini yang turut dibintangi Zainon Ismail.

* Iklan di akhbar Syonan Shimbun pada 4 Ogos 1943 ini memaparkan Annie turut menyertai pertunjukan pentas Kroncong & Extra Nights di New World Stadium, Singapura. Diadakan pada 6 & 7 Ogos 1943, antara bersamanya A.Rahman, M.Yatim, Jasni, Julia dan Tijah.

* Apabila "Masok Angin Keluar Asap" membuat keuntungan, pengarah Hussain Haniff memilemkan sambungan (sequel), "Gila Talak", dengan pelakon dan watak yang sama, Wahid Satay, Fatimah Ahmad, Yusof Latiff, Dollah Sarawak, Siti Tg. Perak, Umi Kalthom dan Annie Jasmin.


# UPDATE AKAN DILAKUKAN DARI MASA KE MASA.



ANDA MUNGKIN JUGA MEMINATI


FILEM KLASIK MALAYSIA
berapa banyakkah yang masih ada?


SIPUT SERAWAK
begitu kecewa gagal jadi pengarah filem

A.R. TOMPEL
lawaknya mencuit dan menggelikan hati

R. AZMI
berada dalam kamar sepi dalam kesepian

AHMAD MAHMOOD
ahmad mahmood bintang di langit seni

LATIFAH OMAR
ikon era gemilang filem melayu


SALMAH AHMAD
kejelitaannya terletak didagu, ya tak?




Monday, March 5, 2018


PEMENANG-PEMENANG ANUGERAH
THE OSCARS (90) 2018


Teks: Mustafar A.R., Aidalina Mustafar & Muzaili Mustafar
Foto: Dari Pelbagai Sumber Terdapat Di Alam Maya
Di Edit Di Semak & Di Susun: Zaini Yusop


Pemenang-Pemenang Anugerah The Oscars (90) 2018


# 1. THE SHAPE OF WATER (13)
(Sumber: FoxSearchlight)

FILEM TERBAIK (The Shape Of Water)

GUILLERMO DEL TORO (Pengarah Terbaik, The Shape Of Water)

GARY OLDMAN (Seniman Peranan Utama Terbaik, The Darkest Hour)

FRANCES MCDORMAND (Seniwati Peranan Utama Terbaik,
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

SAM ROCKWELL (Seniman Peranan Pembantu Terbaik,
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

ALLISON JANNEY (Seniwati Peranan Pembantu Terbaik, I, Tonya)



"THE SHAPE OF WATER" MENANG
ANUGERAH FILEM TERBAIK
Oleh Mustafar A.R.



Penyudahnya, sebagaimana yang diramalkan, "The Shape Of Water" menang anugerah Filem Terbaik The Oscars (90) 2018, disamping Pegarah Terbaik, Lakonlayar Original Terbaik dan Rekaan Produksi Terbaik.
Ini kurang dua berbanding "La La Land" (gagal menang Filem Terbaik), The Oscars (89) 2017, yang menang enam daripada 14 calon termasuk Pengarah Terbaik, Seniwati Peranan Utama Terbaik dan Sinematografi Terbaik.
Pemberian anugerah kali ini boleh dianggap fair and square kerana tidak ada filem calon Filem Terbaik menang anugerah terbanyak seperti "Titanic" dan "Ben Hur", 11 anugerah, dan "Gone With The Wind," 10.
Ramai meramalkan Meryl Streep (The Post) akan menang Seniwati Peranan Utama Terbaik, malangnya Meryl kecundang ditangan Frances McDormand kerana filemnya, "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri."
Ini kali kedua Frances menang anugerah yang sama. Pertama "Fargo" pada 1996, 22 tahun yang lalu.
Demikian juga, Denzel Washington (Roman J.Israel, Esq) dan Octavia Spencer (The Shape Of Water), calon-calon The Oscars (2017) digagalkan oleh Gary Oldman (The Darkest Hour) dan Allison Jannty (I, Tonya).
Sebagaimana yang diduga, pengarah filem Mexico Guillermo del Toro (The Shape Of Water), memperolehi anugerah Pengarah Terbaik setelah mengalahkan Paul Thomas Anderson (Phantom Thread) Christopher Nolan (Dunkirk), Greta Gerwig (Lady Bird) dan Jordan Peele (Get Out)
Setelah menunggu 5 tahun, selepas "No" dicalonkan, akhirnya Chile mencatat sejarah filem negaranya apabila "A Fantastic Woman" berjaya menjulang anugerah Filem Bahasa Asing Terbaik, menewaskan Lebonan, Russia, Sweden dan Hungary.
Diantara 9 calon Filem Terbaik, filem Steven Spielberg, "The Post", gagal meraih sebarang anugerah. Demikian juga, filem arahan Greta Gerwig (wanita) – "Lady Bird".
"Blade Runner 2049" yang diarahkan oleh Denis Villeneuve, tidak dicalonkan Filem Terbaik, menerima dua anugerah - Sinematografi Terbaik dan Visual Efek Terbaik.
Agak menarik, 2 pelakon legenda Hollywood, Warren Beatty dan Fuye Dunaway (terkenal dengan filem Bonnie and Clyde), telah diundang sekali lagi kerana mereka ingin menebus intergriti apabila tersalah mengumumkan Filem Terbaik tahun sebelumnya (2017) kerana tersalah menerima envelop, sepatutnya "Moonlight" tetapi mengumumkan "La La Land."
Satu trajedi bagi The Oscars yang sangat memalukan, tidak pernah berlaku sejak pertama kali diperkenalkan pada 16 Mei 1929 di Hotel Hollywood Roosevelt, Los Angeles, Amerika Syarikat.




Warren Beatty & Faye Dunaway: "Kami tak ingin tersalah lagi."

Jordan Peele (Get Out)

PEMENANG-PEMENANG DAN CALON-CALON
ANUGERAH THE OSCARS (90) 2018

# 1. FILEM TERBAIK
(Best Picture)
Call Me by Your Name
– Peter Spears/Luca Guadagnino/Emilie Georges/Marco Morabito
Darkest Hour
– Tim Bevan/Eric Fellner/Lisa Bruce/Anthony McCarten/Douglas Urbanski
Dunkirk
– Emma Thomas/Christopher Nolan
Get Out
– Sean McKittrick/Jason Blum/Edward H.Hamm Jr./Jordan Peele
Lady Bird
– Scott Rudin/Eli Bush/Evelyn O'Neill
Phantom Thread
– JoAnne Sellar/Paul Thomas Anderson/Megan Ellison/Daniel Lupi
The Post
– Amy Pascal/Steven Spielberg/Kristie Macosko Krieger
The Shape Of Water
– Guillermo del Toro/J. Miles Dale >>> PEMENANG
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
– Graham Broadbent/Pete Czernin/Martin McDonagh

# 2. PENGARAH TERBAIK
(Best Director)
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro – The Shape Of Water >>> PEMENANG

# 3. SENIWATI PERANAN UTAMA TERBAIK
(Best An Actress In Leading Role)
Sally Hawkins – The Shape Of Water (Elisa Esposito)
Frances McDormand
– Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(Mildred Hayes) >>> PEMENANG
Margot Robbie – I, Tonya (Tonya Harding)
Saoirse Ronan – Lady Bird (Christine Lady Bird McPherson)
Meryl Streep – The Post (Katharine Graham)

# 4. SENIMAN PERANAN UTAMA TERBAIK
(Best An Actor In Leading Role)
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name (Elio Perlman)
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread (Reynolds Woodcock)
Daniel Kaluuya – Get Out (Chris Washington)
Gary Oldman – Darkest Hour (Winston Churchill) >>> PEMENANG
Denzel Washington – Roman J.Israel, Esq. (Roman J.Israel)

# 5. LAKONLAYAR ORIGINAL TERBAIK
(Best Original Screeplay)
The Big Sick
– Written: Emily V. Gordon/Kumail Nanjiani
Get Out – Written: Jordan Peele >>> PEMENANG
Lady Bird – Written: Greta Gerwig
The Shape Of Water
– Written: Guillermo del Toro (lakonlayar/cerita)/Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
– Written: Martin McDonagh

# 6. LAKONLAYAR ADAPTASI TERBAIK
(Best Adapted Screenplay)
Call Me By Your Name – James Ivory
(dari novel André Aciman) >>> PEMENANG
The Disaster Artist – Scott Neustadter/Michael H.Weber
(dari buku Greg Sestero/Tom Bissell)
Logan – Scott Frank/James Mangold (lakonlayar/cerita)/Michael
Green padanan karekter dari The X-Men
(buku komik/filem panggung wayang)
Molly's Game – Aaron Sorkin padanan dari memori Molly Bloom
Mudbound – Virgil Williams/Dee Rees padanan novel Hillary Jordan

# 7. ANAMASI FEATURE TERBAIK
(Best Animated Feature)
The Boss Baby – Tom McGrath/Ramsey Ann Naito
The Breadwinner – Nora Twomey/Anthony Leo
Coco – Lee Unkrich/Darla K. Anderson >>> PEMENANG
Ferdinand – Carlos Saldanha
Loving Vincent
– Dorota Kobiela/Hugh Welchman/Ivan Mactaggart

# 8. LAGU ORIGINAL TERBAIK
(Best Original Song)
"Mighty River" (Mudbound)
– Music/Lyrics: Mary J. Blige/Raphael Saadiq/Taura Stinson
"Mystery Of Love" (Call Me by Your Name)
– Music/Lyrics: Sufjan Stevens
"Remember Me" (Coco) >>> PEMENANG
– Music/Lyrics: Kristen Anderson-Lopez/Robert Lopez
"Stand Up For Something" (Marshall)
– Music: Diane Warren/Lyrics: Lonnie Lynn/Diane Warren
"This Is Me" (The Greatest Showman)
– Music/Lyrics: Benj Pasek/Justin Paul

# 9. DOKUMENTARI FEATURE TERBAIK
(Best Documentary Feature)
Abacus: Small Enough To Jail
- Steve James/Mark Mitten/Julie Goldman
Faces Places - JR/Agnès Varda/Rosalie Varda
Icarus - Bryan Fogel/Dan Cogan >>> PEMENANG
Last Men In Aleppo
- Feras Fayyad/Kareem Abeed/Soren Steen Jepersen
Strong Island - Yance Ford/Joslyn Barnes

# 10. DOKUMENTARI TERBAIK SABJEK PENDEK
(Best Documentary Short Subject)
Edith+Eddie – Laura Chekoway/Thomas Lee Wright
Heaven Is A Traffic Jam On The 405 – Frank Stiefel >>> PEMENANG
Heroin(e) – Elaine McMillion Sheldon/Kerrin Sheldon
Knife Skills – Thomas Lennon
Traffic Stop – Kate Davis/David Heilbroner

# 11. FILEM BAHASA ASING TERBAIK
(Best Foreign Language Film)
A Fantastic Woman (Chile) >br />– Directed: Sebastián Lelio >>> PEMENANG
The Insult (Lebanon) – Directed: Ziad Doueiri
Loveless (Russia) – Directed: Andrey Zvyagintsev
On Body and Soul (Hungary) – Directed: Ildikó Enyedi
The Square (Sweden) – Directed: Ruben Östlund

# 12. SENIMAN PERANAN PEMBANTU TERBAIK
(Best An Actor In Supporting Role)
Willem Dafoe – The Florida Project (Bobby Hicks)
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(Chief Bill Willoughby)
Richard Jenkins – The Shape of Water (Giles)
Christopher Plummer – All the Money in the World (J. Paul Getty)
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(Officer Jason Dixon) >>> PEMENANG

# 13. SENIWATI PERANAN PEMBANTU TERBAIK
(Best An Actress In Supporting Role)
Mary J. Blige – Mudbound (Florence Jackson)
Allison Janney – I, Tonya (LaVona Golden) >>> PEMENANG
Lesley Manville – Phantom Thread (Cyril Woodcock)
Laurie Metcalf – Lady Bird (Marion McPherson)
Octavia Spencer – The Shape Of Water (Zelda Fuller)

# 14. MAKEUP DAN DANDANAN RAMBUT TERBAIK
(Best Makeup And Hairstyling)
The Darkest Hour
– Kazuhiro Tsuji/David Malinowski/Lucy Sibbick >>> PEMENANG
Victoria & Abdul – Daniel Phillips/Lou Sheppard
Wonder – Arjen Tuiten

# 15. SUNTINGAN FILEM TERBAIK
(Best Film Editing)
Baby Driver – Paul Machliss/Jonathan Amos
Dunkirk – Lee Smith >>> PEMENANG
I, Tonya – Tatiana S.Riegel
The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

# 16. VISUAL EFEK TERBAIK
(Best Visual Effects)
Blade Runner 2049
– John Nelson/Gerd Nefzer/Paul Lambert/Richard
R. Hoover >>> PEMENANG
Guardians Of The Galaxy Vol.2
– Christopher Townsend/Guy Williams/Jonathan Fawkner/Dan Sudick
Kong: Skull Island
– Stephen Rosenbaum, Jeff White/Scott Benza/Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi
– Ben Morris/Mike Mulholland/Neal Scanlan/Chris Corbould
War For The Planet Of The Apes
– Joe Letteri/Daniel Barrett/Dan Lemmon/ Joel Whist

# 17. SKOR ORIGINAL TERBAIK
(Best Original Score)
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape Of Water – Alexandre Desplat >>> PEMENANG
Star Wars: The Last Jedi – John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Carter Burwell

# 18. AKSI LANGSUNG FILEM PENDEK TERBAIK
(Best Live Action Short Film)
DeKalb Elementary – Reed Van Dyk
The Eleven O'Clock – Derin Seale/Josh Lawson
My Nephew Emmett – Kevin Wilson Jr.
The Silent Child – Chris Overton/Rachel Shenton >>> PEMENANG
Watu Wote/All Of Us – Katja Benrath/Tobias Rosen

# 19. ANIMASI FILEM PENDEK TERBAIK
(Best Animated Short Film)
Dear Basketball – Glen Keane/Kobe Bryant >>> PEMENANG
Garden Party – Victor Caire/ Gabriel Grapperon
Lou – Dave Mullins/Dana Murray
Negative Space – Max Porter/Ru Kuwahata
Revolting Rhymes – Jakob Schuh/an Lachauer

# 20. ADUNAN SUARA TERBAIK
(Best Sound Mixing)
Baby Driver
– Julian Slater/Tim Cavagin/Mary H. Ellis
Blade Runner 2049
– Ron Bartlett/Doug Hemphill/Mac Ruth
Dunkirk
– Mark Weingarten/Gregg Landaker/Gary A.Rizzo >>> PEMENANG
The Shape of Water
– Christian Cooke/Brad Zoern/Glen Gauthier
Star Wars: The Last Jedi
– David Parker/ Michael Semanick/Ren Klyce/Stuart Wilson

# 21. SUNTINGAN SUARA TERBAIK
(Best Sound Editing)
Baby Driver – Julian Slater
Blade Runner 2049 – Mark Mangini/Theo Green
Dunkirk – Richard King/Alex Gibson >>> PEMENANG
The Shape Of Water – Nathan Robitaille/Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi – Matthew Wood/Ren Klyce

# 22. REKAAN KOSTIUM TERBAIK
(Best Costume Design)
Beauty And The Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
Phantom Thread – Mark Bridges >>> PEMENANG
The Shape Of Water – Luis Sequeira
Victoria & Abdul – Consolata Boyle

# 23. SINEMATOGRAFI TERBAIK
(Best Cinematography)
Blade Runner 2049 – Roger Deakins >>> PEMENANG
Darkest Hour – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
Mudbound – Rachel Morrison
The Shape Of Water – Dan Laustsen

# 24. REKAAN PRODUKSI TERBAIK
(Best Production Design)
Beauty And The Beast
Production Design: Sarah Greenwood;
Set Decoration: Katie Spencer
Blade Runner 2049
Production Design: Dennis Gassner;
Set Decoration: Alessandra Querzola
The Darkest Hour
Production Design: Sarah Greenwood;
Set Decoration: Katie Spencer
Dunkirk
Production Design: Nathan Crowley;
Set Decoration: Gary Fettis
The Shape Of Water
Production Design: Paul Denham Austerberry;
Set Decoration: Shane Vieau/Jeff Melvin >>> PEMENANG




(Sumber: Guillermo Paz)

(Sumber: International HD movie clips)

PEMENANG-PEMENANG DAN CALON-CALON
DITERIMA OLEH 9 CALON FILEM TERBAIK

# 1. THE SHAPE OF WATER (13) (4)
1. Filem Terbaik >>> PEMENANG
2. Pengarah Terbaik >>> PEMENANG
3. Seniwati Peranan Utama Terbaik
4. Seniman Peranan Pembantu Terbaik
5. SeniwatiPeranan Pembantu Terbaik
6. Lakonlayar Original Terbaik >>> PEMENANG
7. Sinematografi Terbaik
8. Suntingan Filem Terbaik
9. Rekaan Produksi Terbaik >>> PEMENANG
10. Rekaan Kostium Terbaik
11. Skor Original Terbaik
12. Adunan Suara Terbaik
13. Suntingan Suara Terbaik

# 2. Dunkirk (8) (3)
1. Filem Terbaik
2. Pengarah Terbaik
3. Sinematografi Terbaik
4. Suntingan Filem Terbaik >>> PEMENANG
5. Rekaan Produksi Terbaik
6. Skor Original Terbaik
7. Adunan Suara Terbaik >>> PEMENANG
8. Suntingan Suara Terbaik >>> PEMENANG

# 3. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (7) (2)
1. Filem Terbaik
2. Seniwati Peranan Utama Terbaik >>> PEMENANG
3. Seniman Peranan Pembantu Terbaik
4. Seniman Peranan Pembantu Terbaik >>> PEMENANG
5. Lakonlayar Original Terbaik
6. Suntingan Filem Terbaik
7. Skor Original Terbaik

# 4. Phantom Thread (6) (1)
1. Filem Terbaik
2. Pengarah Terbaik
3. Seniman Peranan Utama Terbaik
4. Seniwati Peranan Pembantu Terbaik
5. Rekaan Kostium Terbaik >>> PEMENANG
6. Skor Original Terbaik

# 5. The Darkest Hour (6) (2)
1. Filem Terbaik
2. Seniman Peranan Utama Terbaik >>> PEMENANG
3. Sinematografi Terbaik
4. Rekaan Produksi Terbaik
5. Rekaan Kostum Terbaik
6. Makeup Dan Dandanan Rambut Terbaik >>> PEMENANG

# 6. Lady Bird (5) (0)
1. Filem Terbaik
2. Seniman Peranan Utama Terbaik
3. Seniwati Peranan Utama Terbaik
4. Seniwati Peranan Pembantu Terbaik
5. Lakonlayar Original Terbaik

# 7. Get Out (4) (1)
1. Filem Terbaik
2. Pengarah Terbaik
3. Seniman Peranan Utama Terbaik
4. Lakonlayar Original Terbaik >>> PEMENANG

# 8. Call Me By Your Name (4) (1)
1. Filem Terbaik
2. Pengarah Terbaik
3. Seniman Peranan Utama Terbaik
4. Lakonlayar Adaptasi Terbaik >>> PEMENANG

# 9. The Post (2) (0)
1. Filem Terbaik
2. Seniwati Peranan Utama Terbaik




CALON-CALON ANUGERAH THE OSCARS (90) 2018



Calon-Calon Anugerah The Oscar (90) 2018
(Sumber: Oscars)

Penyampaian Anugerah The Oscar (90) 2018



# 1. THE SHAPE OF WATER (13)
(Sumber: FoxSearchlight)


# 2. Dunkirk (8)
(Sumber: Movieclips Trailers)


# 3. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (7)
(Sumber: FoxSearchlight)


# 4. Phantom Thread (6)
(Sumber: Focus Features)


# 5. The Darkest Hour (6)
(Sumber: Universal Pictures UK)


# 6. Lady Bird (5)
(Sumber: Zero Media)


# 7. Get Out (4)
(Sumber: Movieclips Trailers)


# 8. Call Me By Your Name (4)
(Sumber: JoBlo Movie Trailers)


# 9. The Post (2)
(Sumber: 20th. Century Fox)


"THE SHAPE OF WATER" DIJANGKA
MENANG ANUGERAH FILEM TERBAIK
Oleh Mustafar A.R.



Anugerah The Oscar datang lagi. Kali ini yang ke-90, sejak pertama kali diperkenalkan pada 16 Mei 1929 di Hotel Hollywood Roosevelt,
Los Angeles, Amerika Syarikat.
24 kategori dipertandingkan, apabila calon-calon diumumkan pada 24 Januari 2017, ternyata "The Shape Of Water paling banyak menerima calon, 13 semuanya - kurang satu berbanding yang diterima "La La Land" tahun sudah, 14.
"Dunkirk" ditempat kedua dengan 8 calon, disusuli "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" (7) dan "Phantom Thread" (6).
Meryl Streep (The Post) , Denzel Washington (Roman J.Israel, Esq.) dan Octavia Spencer (The Shape Of Water) mengulangi calon tahun lalu (2017) dalam kategori Seniwati Peranan Utama Terbaik, Seniman Peranan Utama Terbaik dan Seniwati Peranan
Pembantu Terbaik.
Mereka gagal menang anugerah, tetapi kali ini bagaimana? Berjayakah salah seorang antara mereka atau ketiga-tiganya sekali.
Greta Gerwig menjadi wanita kelima dicalonkan sebagai Pengarah Terbaik, dan yang pertama dalam lapan tahun sejak Kathryn Bigelow (The Hurt Locker (2008)).
Selain "The Shape Of Water", "Dunkirk", "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" dan "Phantom Thread" terima calon Filem Terbaik, turut dipilih - "The Darkest Hour" (6), "Lady Bird" (5), "Get Out" (4), "Call Me By Your Name" (4) dan "The Post" (2).
Menurut penganalisa filem, diramalkan "The Shape Of Water" akan mencapai kejayaan tetapi kalau mengikut pilihan anugerah Golden Globe, pastinya "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
akan menang.
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) dijangka menang, namun kekuatan Meryl Streep (The Post) tidak boleh diperkecilkan.
Denzel Washington kerana lakonannya dalam "Roman J.Israel, Esq." akan menebus kekalahannya tahun lalu, namun mendapat tentangan Gary Oldman (The Darkest Hour), juga pemenang anugerah
Golden Globe.
Bagaimana Pengarah Terbaik? Golden Globe memilih Guillermo del Toro (The Shape Of Water). Apakah dia akan berjaya atau jatuh kepada Greta Gerwig (Lady Bird) atau Christopher Nolan (Dunkirk).
Dengan "Dunkirk" itu, Christopher Nolan menerima calon pertamanya, Pengarah Terbaik, dan Greta Gerwig menjadi wanita kelima dicalonkan Pengarah Terbaik (Lady Bird) selepas Lina Wertmuller, "Seven Beauties", Jane Campion, "The Piano", Sofia Coppola, "Lost In Translation" dan Kathryn Bigelow,
"The Hurt Locker."
Rachel Morrison mencatat satu lagi sejarah The Oscars apabila menjadi wanita pertama menerima calon Sinematografi Terbaik.
"Get Out", filem seram/thriller pertama dicalonkan Filem Terbaik sejak "Black Swan" (2010), dan ke-7 selepas "The Exorcist" (1973), "Jaws" (1975), "Fatal Attraction" (1987), "The Silence Of The Lambs" (1991) dan "The Sixth Sense" (1999).
Siapa berjaya siapa kecundang? Jawapannya hanya dapat diketahui pada 4 Mac 2018 nanti.





Tawaran istimewa bermula dari 12/4/2017 hingga 12/4/2018.

Kini, diterbitkan sebulan sekali tidak dua minggu sekali.

Dalam proses penyelenggaraan.

Dalam proses penyelenggaraan.


12+1 LAGU TERBAIK RAFEAH BUANG

# ULASAN & KRITIKAN___
* LEILA MAJNUN * MUTIARA * SERUAN MERDEKA
* SINGAPURA DI WAKTU MALAM
* CHEMPAKA * DEWI MURNI * PELANGI * CHEMBURU
* BULOH PERINDU * IMAN * PANGGILAN PULAU * PONTIANAK
* SUMPAH ORANG MINYAK * SELENDANG DELIMA * HANG JEBAT
* LANCHANG KUNING * SELENDANG MERAH
* BAYANGAN DI WAKTU FAJAR * JAMBATAN MAUT
* LAIN JALAN KA-SHORGA
* GELORA * PERMINTAAN TERAKHIR * CINTA DAN LAGU
* WUTHERING HEIGHTS * CREATURE FROM THE BLACK LAGOON
* SHANE * LOVE IS A MANY-SPLENDORED THING
* BATTLE HYMN * THE BRAVADOS * RASHOMON * CINTA PERTAMA

# 5 ARTIKEL POPULAR___
(SETAKAT 30 Januari 2018)
* SEKSI SELEBRITI MALAYSIA 201,006
* PERGIMU TAKKAN KEMBALI LAGI 194,958
* SEKSI SELEBRITI INDONESIA 192,422
* SELAMAT PENGANTIN BARU 72,540
* FILEM BOLLYWOOD TERHEBAT 31,024





CHRISTOPHER NOLAN (Dunkirk)

GRETA GERWIG (Lady Bird)

GUILLERMO DEL TORO (The Shape Of Water)

JORDAN PEELE (Get Out)

PAUL THOMAS ANDERSON (Phantom Thread)





DANIEL DAY-LEWIS (Phantom Thread)

DANIEL KALUUYA (Get Out)

DENSEL WASHINGTON (Roman J. Israel, Esq)

GARY OLDMAN (The Darkest Hour)

TIMOTHEE CHALAMET (Call Me By Your Name)





FRANCES MCDORMAND (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

MARGOT ROBBIE (I, Tonya)

MERYL STREEP (The Post)

SALLY HAWKINS (The Shape Of Water)

SAOIRSE RONAN (Lady Bird)






A FANTASTIC WOMAN (Chile)
Sumber: Hollywoodstreams

LOVELESS (Russia)
Sumber: Movieclips Film Festivals & Indie Films


ON BODY AND SOUL (Hungary)
Sumber: Films Boutique


THE INSULT (Lebonan)
Sumber: Ziad Doueiri


THE SQUARE (Sweden)
Sumber: Moviefone


Pemenang Anugerah Oscar 1950-2012 (Sumber: Eddie Lensweiger)

Statistik (terbaik dan teratas) dari 1948 hingga 2015.


PERTAMA KALI LEBONAN BERJAYA
MASUK KE SENARAI LIMA
Oleh Muszaili Mustafar



Filem Lebonan (Lubnan), "The Insult", yang masuk dalam senarai 5 filem untuk merebut anugerah The Oscar (90) 2018 dalam kategori Filem Bahasa Asing Terbaik, sebelumnya tidak pernah mencapai kejayaan sedemikian rupa.
Ia juga mengekalkan keunggulan negara-negara Arab dalam usaha memajukan filem kerana tahun lalu (2017) filem Iran, "Salesman", turut dicalonkan.
Inilah pertama kali Lebonan berjaya ke 5 terakhir setelah 14 kali percubaan bermula pada 1978 dengan "Promise Of Love" yang diarahkan oleh Sarky Mouradian. Kali terakhir, "Very Big Shot", arahan Mir-Jean Bou Chaaya pada 2016.
"The Insult", bercorak drama, diarahkan oleh Ziad Doueiri. Aktornya, Kamel El Basha, menang anugerah Pelakon Terbaik
di Festival Filem Antarabangsa Venice Ke-74 (2017).
Tahun lalu, "The Salesman", dinobatkan Filem Bahasa Asing Terbaik. Bagaimana pula tahun ini. Berjayakah "The Insult" meneruskan kehebatan negara-negara Arab?
Turut bersaing dengan Lebonan untuk mencapai kejayaan - Chile, Russia, Hungary dan Sweden.
Filem-filemnya, "A Fantastic Woman" diarahkan oleh Sebastián Lelio, "Loveless" (Andrey Zvyagintsev), "On Body And Soul" (Ildikó Enyedi) dan "The Square" (Ruben Östlund).
Russia pernah menang 4 kali, Sweden 3 dan Hungary 2. Chile tidak pernah menang tetapi berjaya dicalonkan 2 kali.
Russia terima calon 6 kali. Pertama pada 1992, "Close To Eden".
4 kemenangan yang diperolehinya, 1968 (War And Peace), 1975
(Dersu Uzala), 1980 (Moscow Does Not Believe In Tears) dan 1994
(Burnt By The Sun).
Sweden, 1960 (The Virgin Spring), 1961 (Through A Glass Darkly) dan 1983 (Fanny And Alexander).
Hungary, 1981 (Mephisto) dan 2015 (Son Of Saul).
Chile dicalonkan 2 kali, 2012 (No) dan 2018 (A Fantastic Woman).
Bagi pemenang anugerah Filem Bahasa Asing Terbaik Golden Globe, "In The Fade" (Germany & France) telah berjaya, tetapi tidak termasuk dalam senarai calon anugerah The Oscar (90) 2018 ini.





Meryl Streep

The Post & Meryl Streep

Meryl Streep & The Post

Steven Spielberg, Tom Hank & Meryl Streep

The Post


MERYL STREEP BREAKS HER OWN
RECORD WITH 21ST. OSCAR NOMINATION
By Dave McNary (Variety)



Meryl Streep has broken her own Oscar record. The actress received her 21st. Academy Award nomination, in the best actress category, for her performance as Katherine Graham
in “The Post.”
The nod extends Streep’s record by nine over Katharine Hepburn and Jack Nicholson, who are tied in second place with
a dozen each.
Meryl Streep has won Oscars for “Kramer vs. Kramer” in 1979, “Sophie’s Choice” in 1982, and “The Iron Lady” in 2011. She’s received four nominations since then for “August: Osage County,” “Into the Woods,” “Florence Foster Jenkins,” and now “The Post.”
Meryl Streep also nabbed a Golden Globe nomination for best actress in a drama for “The Post,” but lost to “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” star Frances McDormand.
Her performance as the widowed Graham has been widely praised for its nuance as her character deals with the fallout from her 1971 decision for The Washington Post to publish the Pentagon Papers
in the face of opposition from President Richard
Nixon’s administration.
“The Post” is Meryl Streep’s first collaboration with director Steven Spielberg and the first time that she’s acted opposite Tom Hanks, who portrays Post editor Ben Bradlee.
Meryl Streep is contending for her fourth Oscar against Frances McDormand, Saoirse Ronan in “Lady Bird,” Margot Robbie in
“I, Tonya,” and Sally Hawkins in “The Shape Of Water.”
It’s the fifth nomination for Frances McDormand, who won for “Fargo” in 1997, and the third for Saoirse Ronan. Sally Hawkins has been nominated once before for “Blue Jasmine.” It’s Margot Robbie’s first nomination.
Katharine Hepburn is the only person to have won four acting Oscars. Meryl Streep and Jack Nicholson have won three each, along with Ingrid Bergman, Walter Brennan, and Daniel Day-Lewis, who also received a nomination this year.





CHRISTOPHER PLUMMER (All The Money In The World)

RICHARD JENKINS (The Shape Of Water)

SAM ROCKWELL (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

WILLEM DAFOE (The Florida Project)

WOODY HARRELSON (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)





ALLISON JANNEY (I, Tonya)

LAURIE METCALF (Lady Bird)

LESLEY MANVILLE (Phantom Thread)

MARY J.BLIGE (Mudbound)

OCTAVIA SPENCER (The Shape Of Water)




DONALD SUTHERLAND

AGNES VARDA

CHARLES BURNETT

OWEN ROIZNAN


EMPAT LAGI TOKOH FILEM HOLLYWOOD
TERIMA ANUGERAH KEHORMAT AKADEMI
Oleh Zaini Yusop



Tahun ini penganjur Anugerah Oscar Akademi telah mengumumkan, pengarah filem Charles Burnett, sinematografer Owen Roizman, pelakon Donald Sutherland dan pengarah filem dokumentari Agnes Varda, sebagai penerima Anugerah Kehormat Akademi (Academy Honorary Awards).
Antara mereka, hanya Owen Roizman pernah dicalonkan merebut anugerah the oscar, Sinematografi Terbaik, tetapi gagal mendapat kejayaan - "The French Connection," 1971; "The Exorcist," 1973; "Network," 1976; "Tootsie," 1982; dan "Earp," 1994.
Keempat-empat mereka telah menerima anugerah masing-masing dalam satu majlis khas yang tidak disiarkan pada 11 November tahun lalu di Dolby Ballroom, Hollywood & Highland, Los Angeles.
Sejak 2009, ramai tokoh filem Hollywood telah menerima anugerah yang berprestij itu.
2009 - pelakon Lauren Bacall, sinematografer Gordon Willis, pengeluar filem Roger Corman dan studio eksekutif John Calley.
2010 - pelakon Eli Wallach, pembuat filem Jean-Luc Godard, pengkaji sejarah filem Kevin Brownlow dan pengeluar/pengarah Francis Ford Coppola.
2011 - pelakon James Earl Jones, perintis solekan Dick Smith dan personaliti TV Oprah Winfrey.
2012 - stuntman/pengarah Hal Needham, penerbit dokumentari D.A. Pennebaker, pengarah/pengeluar George Stevens, Jr. dan eksekutif studio Jeffrey Katzenberg.
2013 - pelakon Steve Martin dan Angela Lansbury, pereka kostium Piero Tosi dan pelakon/pengarah Angelina Jolie.
2014 - pelakon Maureen O'Hara, animator Hayao Miyazaki, penulis Jean-Claude Carrière dan pelakon/penyanyi Harry Belafonte.
2015 - pelakon Gena Rowlands dan Debbie Reynolds serta pengarah Spike Lee.
2016 - bintang aksi Hong Kong Jackie Chan, penyunting filem Anne V.Coates, pengarah casting Lynn Stalmaster dan penerbit filem dokumentari, Frederick Wiseman.


Lauren Bacall

Maureen O'Hara

Debby Reynolds

Gena Rowlands




WAR FOR THR PLANET OF THE APES

KONG: SKULL ISLAND

BLADE RUNNER 2049

BEAUTY AND THE BEAST



SENARAI CALON-CAKON ANUGERAH
THE OSCAR (90) 2018

# 1. FILEM TERBAIK
(Best Picture)
Call Me by Your Name
– Peter Spears/Luca Guadagnino/Emilie Georges/Marco Morabito
Darkest Hour
– Tim Bevan/Eric Fellner/Lisa Bruce/Anthony McCarten/Douglas Urbanski
Dunkirk
– Emma Thomas/Christopher Nolan
Get Out
– Sean McKittrick/Jason Blum/Edward H.Hamm Jr./Jordan Peele
Lady Bird
– Scott Rudin/Eli Bush/Evelyn O'Neill
Phantom Thread
– JoAnne Sellar/Paul Thomas Anderson/Megan Ellison/Daniel Lupi
The Post
– Amy Pascal/Steven Spielberg/Kristie Macosko Krieger
The Shape Of Water
– Guillermo del Toro/J. Miles Dale
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
– Graham Broadbent/Pete Czernin/Martin McDonagh

# 2. PENGARAH TERBAIK
(Best Director)
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro – The Shape Of Water

# 3. SENIWATI PERANAN UTAMA TERBAIK
(Best An Actress In Leading Role)
Sally Hawkins – The Shape Of Water (Elisa Esposito)
Frances McDormand
– Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Mildred Hayes)
Margot Robbie – I, Tonya (Tonya Harding)
Saoirse Ronan – Lady Bird (Christine "Lady Bird" McPherson)
Meryl Streep – The Post (Katharine Graham)

# 4. SENIMAN PERANAN UTAMA TERBAIK
(Best An Actor In Leading Role)
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name (Elio Perlman)
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread (Reynolds Woodcock)
Daniel Kaluuya – Get Out (Chris Washington)
Gary Oldman – Darkest Hour (Winston Churchill)
Denzel Washington – Roman J.Israel, Esq. (Roman J.Israel)


TATIANA S. RIEGEL

ROGER DEAKINS

MARTIN McDONAGH

JACQUELINE DURRAN

# 5. LAKONLAYAR ORIGINAL TERBAIK
(Best Original Screeplay)
The Big Sick
– Written: Emily V. Gordon/Kumail Nanjiani
Get Out – Written: Jordan Peele
Lady Bird – Written: Greta Gerwig
The Shape Of Water
– Written: Guillermo del Toro (lakonlayar/cerita)/Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
– Written: Martin McDonagh

# 6. LAKONLAYAR ADAPTASI TERBAIK
(Best Adapted Screenplay)
Call Me By Your Name – James Ivory (dari novel André Aciman)
The Disaster Artist – Scott Neustadter/Michael H.Weber
(dari buku Greg Sestero/Tom Bissell)
Logan – Scott Frank/James Mangold (lakonlayar/cerita)/Michael
Green padanan karekter dari The X-Men
(buku komik/filem panggung wayang)
Molly's Game – Aaron Sorkin padanan dari memori Molly Bloom
Mudbound – Virgil Williams/Dee Rees padanan novel Hillary Jordan

# 7. ANAMASI FEATURE TERBAIK
(Best Animated Feature)
The Boss Baby – Tom McGrath/Ramsey Ann Naito
The Breadwinner – Nora Twomey/Anthony Leo
Coco – Lee Unkrich/Darla K. Anderson
Ferdinand – Carlos Saldanha
Loving Vincent
– Dorota Kobiela/Hugh Welchman/Ivan Mactaggart

# 8. LAGU ORIGINAL TERBAIK
(Best Original Song)
"Mighty River" (Mudbound)
– Music/Lyrics: Mary J. Blige/Raphael Saadiq/Taura Stinson
"Mystery Of Love" (Call Me by Your Name)
– Music/Lyrics: Sufjan Stevens
"Remember Me" (Coco)
– Music/Lyrics: Kristen Anderson-Lopez/Robert Lopez
"Stand Up For Something" (Marshall)
– Music: Diane Warren/Lyrics: Lonnie Lynn/Diane Warren
"This Is Me" (The Greatest Showman)
– Music/Lyrics: Benj Pasek/Justin Paul


Star Wars: The Last Jedi

Victoria & Abdul

The Boss Baby

John Wulliams

# 9. DOKUMENTARI FEATURE TERBAIK
(Best Documentary Feature)
Abacus: Small Enough To Jail
- Steve James/Mark Mitten/Julie Goldman
Faces Places - JR/Agnès Varda/Rosalie Varda
Icarus - Bryan Fogel/Dan Cogan
Last Men In Aleppo
- Feras Fayyad/Kareem Abeed/Soren Steen Jepersen
Strong Island - Yance Ford/Joslyn Barnes

# 10. DOKUMENTARI TERBAIK SABJEK PENDEK
(Best Documentary Short Subject)
Edith+Eddie – Laura Chekoway/Thomas Lee Wright
Heaven Is A Traffic Jam On The 405 – Frank Stiefel
Heroin(e) – Elaine McMillion Sheldon/Kerrin Sheldon
Knife Skills – Thomas Lennon
Traffic Stop – Kate Davis/David Heilbroner

# 11. FILEM BAHASA ASING TERBAIK
(Best Foreign Language Film)
A Fantastic Woman (Chile) – Directed: Sebastián Lelio
The Insult (Lebanon) – Directed: Ziad Doueiri
Loveless (Russia) – Directed: Andrey Zvyagintsev
On Body and Soul (Hungary) – Directed: Ildikó Enyedi
The Square (Sweden) – Directed: Ruben Östlund

# 12. SENIMAN PERANAN PEMBANTU TERBAIK
(Best An Actor In Supporting Role)
Willem Dafoe – The Florida Project (Bobby Hicks)
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(Chief Bill Willoughby)
Richard Jenkins – The Shape of Water (Giles)
Christopher Plummer – All the Money in the World (J. Paul Getty)
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(Officer Jason Dixon)

# 13. SENIWATI PERANAN PEMBANTU TERBAIK
(Best An Actress In Supporting Role)
Mary J. Blige – Mudbound (Florence Jackson)
Allison Janney – I, Tonya (LaVona Golden)
Lesley Manville – Phantom Thread (Cyril Woodcock)
Laurie Metcalf – Lady Bird (Marion McPherson)
Octavia Spencer – The Shape Of Water (Zelda Fuller)

# 14. MAKEUP DAN DANDANAN RAMBUT TERBAIK
(Best Makeup And Hairstyling)
The Darkest Hour
– Kazuhiro Tsuji/David Malinowski/Lucy Sibbick
Victoria & Abdul – Daniel Phillips/Lou Sheppard
Wonder – Arjen Tuiten

# 15. SUNTINGAN FILEM TERBAIK
(Best Film Editing)
Baby Driver – Paul Machliss/Jonathan Amos
Dunkirk – Lee Smith
I, Tonya – Tatiana S.Riegel
The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

# 16. VISUAL EFEK TERBAIK
(Best Visual Effects)
Blade Runner 2049
– John Nelson/Gerd Nefzer/Paul Lambert/Richard R. Hoover
Guardians Of The Galaxy Vol.2
– Christopher Townsend/Guy Williams/Jonathan Fawkner/Dan Sudick
Kong: Skull Island
– Stephen Rosenbaum, Jeff White/Scott Benza/Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi
– Ben Morris/Mike Mulholland/Neal Scanlan/Chris Corbould
War For The Planet Of The Apes
– Joe Letteri/Daniel Barrett/Dan Lemmon/ Joel Whist

# 17. SKOR ORIGINAL TERBAIK
(Best Original Score)
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape Of Water – Alexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi – John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Carter Burwell

# 18. AKSI LANGSUNG FILEM PENDEK TERBAIK
(Best Live Action Short Film)
DeKalb Elementary – Reed Van Dyk
The Eleven O'Clock – Derin Seale/Josh Lawson
My Nephew Emmett – Kevin Wilson Jr.
The Silent Child – Chris Overton/Rachel Shenton
Watu Wote/All Of Us – Katja Benrath/Tobias Rosen


I, TONYA

EDITH+EDDIE

JULIAN SLATER (Baby Driver)

# 19. ANIMASI FILEM PENDEK TERBAIK
(Best Animated Short Film)
Dear Basketball – Glen Keane/Kobe Bryant
Garden Party – Victor Caire/ Gabriel Grapperon
Lou – Dave Mullins/Dana Murray
Negative Space – Max Porter/Ru Kuwahata
Revolting Rhymes – Jakob Schuh/an Lachauer

# 20. ADUNAN SUARA TERBAIK
(Best Sound Mixing)
Baby Driver
– Julian Slater/Tim Cavagin/Mary H. Ellis
Blade Runner 2049
– Ron Bartlett/Doug Hemphill/Mac Ruth
Dunkirk
– Mark Weingarten/Gregg Landaker/Gary A.Rizzo
The Shape of Water
– Christian Cooke/Brad Zoern/Glen Gauthier
Star Wars: The Last Jedi
– David Parker/ Michael Semanick/Ren Klyce/Stuart Wilson

# 21. SUNTINGAN SUARA TERBAIK
(Best Sound Editing)
Baby Driver – Julian Slater
Blade Runner 2049 – Mark Mangini/Theo Green
Dunkirk – Richard King/Alex Gibson
The Shape Of Water – Nathan Robitaille/Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi – Matthew Wood/Ren Klyce

# 22. REKAAN KOSTIUM TERBAIK
(Best Costume Design)
Beauty And The Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape Of Water – Luis Sequeira
Victoria & Abdul – Consolata Boyle

# 23. SINEMATOGRAFI TERBAIK
(Best Cinematography)
Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Darkest Hour – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
Mudbound – Rachel Morrison
The Shape Of Water – Dan Laustsen

# 24. REKAAN PRODUKSI TERBAIK
(Best Production Design)
Beauty And The Beast
Production Design: Sarah Greenwood;
Set Decoration: Katie Spencer
Blade Runner 2049
Production Design: Dennis Gassner;
Set Decoration: Alessandra Querzola
The Darkest Hour
Production Design: Sarah Greenwood;
Set Decoration: Katie Spencer
Dunkirk
Production Design: Nathan Crowley;
Set Decoration: Gary Fettis
The Shape Of Water
Production Design: Paul Denham Austerberry;
Set Decoration: Shane Vieau/Jeff Melvin




BABY DRIVER

MUDBOUND

TRAFFIC STOP


JUMLAH CALON YANG DITERIMA
OLEH CALON FILEM TERBAIK
Di Susun Oleh Aidalina Mustafar



"The Shape Of Water" mengugguli calon anugerah The Oscar (90) 2018, 13 semuanya. "Dunkirk" menerima 8, dan "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" mendapat 7. Bagaimana pun, "The Post" arahan pengarah filen tersohor, Steven Spielberg, hanya mampu meraih 2.
Di bawah disenaraikan kategori-kategori yang diterima oleh 9 calon Filem Terbaik.

# 1. THE SHAPE OF WATER (13)
1. Filem Terbaik
2. Pengarah Terbaik
3. Seniwati Peranan Utama Terbaik
4. Seniman Peranan Pembantu Terbaik
5. SeniwatiPeranan Pembantu Terbaik
6. Lakonlayar Original Terbaik
7. Sinematografi Terbaik
8. Suntingan Filem Terbaik
9. Rekaan Produksi Terbaik
10. Rekaan Kostium Terbaik
11. Skor Original Terbaik
12. Adunan Suara Terbaik
13. Suntingan Suara Terbaik

# 2. Dunkirk (8)
1. Filem Terbaik
2. Pengarah Terbaik
3. Sinematografi Terbaik
4. Suntingan Filem Terbaik
5. Rekaan Produksi Terbaik
6. Skor Original Terbaik
7. Adunan Suara Terbaik
8. Suntingan Suara Terbaik

# 3. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (7)
1. Filem Terbaik
2. Seniwati Peranan Utama Terbaik
3. Seniman Peranan Pembantu Terbaik
4. Seniman Peranan Pembantu Terbaik
5. Lakonlayar Original Terbaik
6. Suntingan Filem Terbaik
7. Skor Original Terbaik

# 4. Phantom Thread (6)
1. Filem Terbaik
2. Pengarah Terbaik
3. Seniman Peranan Utama Terbaik
4. Seniwati Peranan Pembantu Terbaik
5. Rekaan Kostium Terbaik
6. Skor Original Terbaik

# 5. The Darkest Hour (6)
1. Filem Terbaik
2. Seniman Peranan Utama Terbaik
3. Sinematografi Terbaik
4. Rekaan Produksi Terbaik
5. Rekaan Kostum Terbaik
6. Makeup Dan Dandanan Rambut Terbaik

# 6. Lady Bird (5)
1. Filem Terbaik
2. Seniman Peranan Utama Terbaik
3. Seniwati Peranan Utama Terbaik
4. Seniwati Peranan Pembantu Terbaik
5. Lakonlayar Original Terbaik

# 7. Get Out (4)
1. Filem Terbaik
2. Pengarah Terbaik
3. Seniman Peranan Utama Terbaik
4. Lakonlayar Original Terbaik

# 8. Call Me By Your Name (4)
1. Filem Terbaik
2. Pengarah Terbaik
3. Seniman Peranan Utama Terbaik
4. Lakonlayar Adaptasi Terbaik

# 9. The Post (2)
1. Filem Terbaik
2. Seniwati Peranan Utama Terbaik




STEVEN SPIELBERG (The Post)

RACHEL MORRISON (Mudbound)

MICHAEL STUHLBARG (The Shape Of Water)

JAMES IVORY (Call Me By Your Name)

TRIVIA ANUGERAH THE OSCAR (90) 2018

* Gary Oldman (calon Pelakon Lelaki Utama Terbaik, The Darkest Hour) dan Lesley Manville (calon Pelakon Wanita Pembantu Terbaik, Phantom Thread) pernah berkahwin dari 1987 hingga 1990.

* Mary J. Blige (calon Pelakon Wanita Pembantu Terbaik) yang pertama terima calon disamping bertindak menulis lagu dalam filem yang sama - "Mudbound."

* Timothée Chalamet menjadi penerima calon Pelakon Lelaki Utama Terbaik termuda (berumur 22 tahun) selepas
Jackie Cooper (9 tahun) dan Mickey Rooney (19 tahun).

* Timothée Chalamet, Lucas Hedges, Bradley Whitford dan Tracy Letts muncul dalam dua filem dari 9 filem yang dicalonkan untuk Filem Terbaik. Timothée Chalamet muncul dalam "Call Me By Your Name" dan "Lady Bird"; Lucas Hedges dalam "Lady Bird" dan "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"; Bradley Whitford dalam "The Post" dan "Get Out"; dan Tracy Letts berperanan
dalam "The Post" dan "Lady Bird".

* Michael Stuhlbarg muncul dalam tiga filem untuk Filem Terbaik - "The Shape Of Water", "The Post" dan "Call Me By Your Name". Pelakon terdahulu mencapai penghormatan seperti itu, John C.Reilly, pada tahun 2003.

* Dengan hanya dua calon, "The Post", menjadi calon paling sedikit pernah diterima oleh Steven Spielberg.

* Calon berganda yang diterima oleh Woody Harrelson dan Sam Rockwell dalam kategori Pelakon Pembantu Terbaik untuk peranan mereka dalam "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" tidak pernah berlaku sejak "Bugsy" (1991) ketika Ben Kingsley dan Harvey Keitel berentap antara satu sama lain.

* Ia merupakan kali pertama James Ivory dicalonkan untuk Lakonlayar Adaptasi Terbaik, kerana kerja-kerjanya dalam "Call Me By Your Name". Juga sebagai calon pertamanya dalam yempoh masa 14 tahun. Dia pernah dicalonkan tiga kali untuk kategori
Pengarah Terbaik.

* Jurugambar, Roger Deakins, menerima calon yang ke-14 dalam kategori Sinematografi Terbaik.

* Adunan Suara Terbaik dan Suntingan Suara Terbaik dimonopoli oleh 5 filem yang sama.

* John Williams menerima calon yang ke-51 (sehingga 2017, dengan 5 kemenangan). Ia juga sebagai calon ke-5 untuk filem bersiri
"Star Wars."

* Jordan Peele menjadi calon berkulit hitam/Afrika Amerika ke-5 untuk Pengarah Terbaik. Octavia Spencer menjadi pelakon berkulit hitam/Afrika Amerika pertama dicalonkan dua tahun berturut-turut, 2017 dan 2018.


# UPDATE AKAN DILAKUKAN DARI MASA KE MASA.



ANDA MUNGKIN JUGA MEMINATI___


FILEM KLASIK MALAYSIA
berapa banyakkah yang masih ada?


SIPUT SERAWAK
begitu kecewa gagal jadi pengarah filem

A.R. TOMPEL
lawaknya mencuit dan menggelikan hati

R. AZMI
berada dalam kamar sepi dalam kesepian

AHMAD MAHMOOD
ahmad mahmood bintang di langit seni

LATIFAH OMAR
ikon era gemilang filem melayu


SALMAH AHMAD
kejelitaannya terletak didagu, ya tak?